Świece gromniczne są nieodłącznym elementem święta kościelnego przypadającego na 2 lutego. Święto Matki Boskiej gromnicznej jest mszą poświęcona wydarzeniom przyniesienia dzieciątka Jezus przez Maryję do świątyni Jerozolimskiej. Święto Ofiarowania, nazywane również świętem Matki Boskiej Gromnicznej, obchodzono już w IV wieku w Jerozolimie. Jednak święcenie gromnic i procesje na stałe weszły do tradycji Kościoła na przełomie IX i X wieku.
Gromnica to jedna z najważniejszych świec liturgicznych w tradycji katolickiej, pełniąca głęboką rolę symboliczną w życiu duchowym wierzącego. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "germania" oznaczającego "świeca", a sama świeca stała się symbolem światła — znaku obecności Bożej w życiu człowieka. W liturgii chrześcijańskiej gromnica ma szczególne znaczenie w Święcie Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), znanym również jako Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu wierni zapalają gromnice, aby w symboliczny sposób przyjąć Chrystusa jako światłość świata i Jego zbawienie w ich życiu. Świece z naszej oferty pochodzą od najlepszych polskich producentów.
12,00 zł
19,00 zł
Gromnica to świeca inna niż wszystkie. Jest ona związana z jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie – Ofiarowaniem Pańskim. W Polsce to święto ma charakter maryjny i nazywane jest także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodzi od gromnic - świec przynoszonych do świątyni, by kapłan je poświecił. Ofiarowanie Pańskie czy Spotkanie Pańskie, to święto spotkania i oczyszczenia. Święto chrześcijańskie, upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zwane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny. Dzień matki Bożej Gromnicznej obchodzone jest w kościele katolickim 2 lutego. Ewangelicy obchodzą święto również pod nazwą Dzień Ofiarowania Pana Jezusa, a także Oczyszczenie Marii Panny. |