Prawosławie – jeden z głównych odłamów chrześcijaństwa, opierający swą doktrynę na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła Wschodniego. Termin oznacza również ogół zasad wiary i życia religijnego, do których odwołuje się Cerkiew prawosławna i inne niezależne wspólnoty bizantyjskiej tradycji liturgicznej.

Krzyż prawosławny "ośmioramienny" (połączenie krzyża greckiego, łacińskiego i krzyża św. Andrzeja), choć spotykany głównie w tradycji prawosławia słowiańskiego, funkcjonuje jako symbol dla całego prawosławia. Pozostałe Cerkwie prawosławne posługują się symbolem krzyża greckiego, nazywanego jako krzyż bizantyjski.

Cerkiew prawosławna, Kościół prawosławny – trzecia co do wielkości chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, zrzeszająca ponad 200 milionów chrześcijan, głosząca zasady wiary i życia określane mianem prawosławia.

Orthodox

OFIARKI cerkiewne - 100% świece  z wosku pszczelego -  50 sztuk OFIARKI cerkiewne - 100% świece z wosku pszczelego - 50 sztuk
Producent: Danilovo
Cena:

149,00 zł

( 1 szt. = 2,98 zł )
op.
zobacz więcej
  • nowość
Świece  chrześcijańskie OFIARKI cerkiewne -  250 sztuk Świece chrześcijańskie OFIARKI cerkiewne - 250 sztuk
Producent: Made in Poland
Cena:

120,00 zł

( 1 szt. = 0,48 zł )
op.
zobacz więcej
Świece  chrześcijańskie cerkiewne OFIARKI 0,5kg Świece chrześcijańskie cerkiewne OFIARKI 0,5kg
Producent: Made in Poland
Cena:

59,00 zł

( 1 kg = 118,00 zł )
kpl
zobacz więcej

Prawosławie, greckie słowo orthodoxia, to chrześcijaństwo powszechne. Słowo orthodoxia, ma dwojakie znaczenie, oznacza prawdziwą chwałę i prawdziwą wiarę. Ciekawostką jest fakt, że po rozłamie w Kościele Powszechnym w XIII wieku, nazwę  „ortodoksi” nadały naszemu Kościołowi czynniki zewnętrzne. Prawosławie strzeże i głosi prawdziwą wiarę w Boga.

Zarys teologiczny

Źródłem wiary i doktryny Kościoła prawosławnego jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu oraz Święta Tradycja. Istotą tradycji jest wykładnia Biblii, postanowienia doktrynalne określone na siedmiu soborach powszechnych i dziesięciu lokalnych, nauczanie i pisma Ojców Kościoła, Symbol Wiary, teksty liturgiczne, architektura, ikonografia, obrzędy i inne. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, najbardziej autorytatywny składnik depozytu Kościoła, jako wieczne objawienie Boga, zajmuje miejsce centralne i jest głównym źródłem wiary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl